Thassos Forum

Forum dedicat Insulei Thassos
It is currently Mon Nov 19, 2018 2:33 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Vila Fhilipos - Limenas
PostPosted: Sun Aug 24, 2008 9:05 am 

Recent m-am intors din Thassos - Limenas. Am fost cazat la vila Fhilipos dupa cum bine vi-ati dat seama. Incerc in citeva cuvinte sa va spun cite ceva despre ea si cum a fost pe insula. E o vila frumusica, camerele sint ok putin cam mici, dar daca mergi in cuplu nu prea se simte incovenientul asta. Ce mai e nasol la vila e distanat pina la plaja, maxim 10 minute pe jos, dar daca nu esti o persoana foarte comoda e ok. Eu am ales acele 10 minute de mers pe jos in favoarea unei cazari mai ieftine si chiar nu mi-a parut rau. Pt cei doritori de poze sa ma contacteze sa le dau citeva cu camera. Camera e utila exact ca in oferta (frigider, baie proprie, tv si aer conditionat contacost 4E/zi), iar lenjeria si prosoapele le schimbau la 3 zile. Pt cei doritori au si bucatarii complet utilate cu aragaz, farfurii, cani, tacimuri chiar si ceva oale daca cineva vrea sa isi faca ceva. Curatenia e ceva normal prin vila peste tot si nu numai. Pe toata insula am vazut insistindu-se pe curatenie. Despre cazare cam atit am avut sa va zic momentan. Daca am uitat ceva o sa revin. Acum fiecare isi stie pretentiile cind alege o cazare, dar eu daca ar mai fi sa merg in Thassos (si sper sa reusesc la anu') categoric Fhilipos asa alege. Si cei din inaintea noastra au fost multumiti de conditiile oferite.
Eu am ales pe linga cazare si demipensiune. Nimeni nu ne-a spus in tara unde vom minca, iar pe insula ne-au anunta ca mincam la Taverna Mythos. Era un pic aiurea. Era chiar pe tarmul marii linga plaja. Deci trebuia sa facem 10 minute pina acolo ca sa minacam. Nu ar fi fost o problema dar grecii au un stil ff ciudat de mincat. Dimineata aproape ca nu maninca la cit de putin ne punea in farfurie, iar seara te indoapa ca pe porc. Deci noi dimineata consumam mai multa energie sa mergem sa mincam decit ne ofereau ei in mincare. Si cind stau si ma gindesc ca in tara stiam ca vom avea micul dejun bufet suedez ... asta a fost o mica deceptie pt mine, dar a trecut. Ca sa fiu mai concret dimineata ne dadea o chifla, un cubulet mic cu unt, 2 felii de rosii, una de castravete, un ou fiert de la congelator si o felie fff subtire de sunca sau ce era, dar atit de subtire incit citeai ziarul lejer prin ea. E clar ca eu nu aveam sanse sa ma satur cu asa ceva. Si cind stau si ma gindesc ca asta costa 4 Euro ... In schimb seara dadeau suficienta micare si aproape tot timpul buna. Ce se maninca bine la Mythos e rechinul si pestele spada. Mi-au placut la nebunie. In rest e bine sa mai incercati si alte taverne sa faceti diferenta, in caz ca nu aveti demipensiune ca mine.
Limenasul mi s-a parut una dintre cele mai frumoase locatii de pe insula. E plin de taverne, cafenele, plaja e frumoasa, iar noaptea prinde viata toate starzile din centru. E plin de agitatie, tarabe, am vazut chiar si un olar ce facea diferite vase life, iar cel mai tare era un bulgar (cred) ce facea diferite tablouri fantacy, life, doar cu sparyuri cu vopsea. Era cel mai tare. Deci seara pe linga taverne si citeva cluburi puteai sa te delectezi la shopping. Pe plaja era o taverna ce seara scoatea mesele pe plaja chiar linga mare si aveau si oferta la cocktailuri la acea ora. Era fff frumoasa atmosfera cu luminarele pe masa, zgomotul valurilor linga tine si servirea era ceva deosebit. O alta taverna foarte frumoasa mi s-a parut Carnagio. Era situata in capatul plajei din vechiul port. Si pe o parte si pe alta a tersaei era marea cu stinci frumos luminate si niste peisaje superbe. O adevarata placere sa stai acolo seara. Cu exceptia tintarilor care ne-au rupt acolo. Doar acolo i-am intilnit.
Deocamdata cam atit am sa va spun. Mai revin cu detalii daca e cazul.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours